Note: This sports recap appears in the Wednesday, May 1 newspaper on Page B2.

OAK HILL — The Jackson track and field teams swept the Jackson County Meet, held Tuesday, April 23 at Oak Hill High School.

The Ironmen ran away from the competition in the boys meet, with Oak Hill finishing second, Wellston taking third and Vinton County placing a close fourth.

In the girls meet, the Ironladies earned a closer, but convincing victory, followed by Vinton County in second, Oak Hill in third and Wellston in fourth.

Kaeden Fulton of Jackson was the meet medalist on the boys side, with Oak Hill’s Peyton Miller winning four events to become the girls meet medalist.

Fulton swept the 100-meter, 200-meter and 400-meter dashes for the Ironmen. Jackson’s Mitchell Johnson had a similarly strong meet, winning the 110-meter and 300-meter hurdles events. Blake Mercer earned another sweep for Jackson in the throwing events, winning the shot put and discus throw events .

Oak Hill’s strongest finishes came in the 4x100-meter relay (1st), Austin Campbell in the shot put (2nd) and Johnnie Mullett in the 800-meter run (2nd).

Wellston’s 4x200 meter relay team won its event, with other top finishers including Jake Perry’s second place in the 100-meter and 200-meter dashes, and Jacob Phillips’ second place in the 3200-meter run.

Vinton County’s Austin Hitte won the 800-meter run. Other top Vikings included second place finishes in the 4x100, 4x400 and 4x800 meter relays.

As with previous meets, Olivia Kennedy was the top point-getter for the Jackson Ironladies. Kennedy swept the 100-meter and 200-meter dashes, plus the 800-meter run.

Other event winners for Jackson included the 4x100 meter, 4x200 meter and 4x400 meter relays; Mazie Wechter in the mile and two-mile; and Emily Mapes in the 200-meter dash.

Vinton County placed second in the girls meet. Jessica Logsdon won both throwing events and the Lady Vikes won the 4x800 meter relay.

Oak Hill’s Miller won the 100-meter hurdles, 300-meter hurdles, long jump and high jump events to lead the Lady Oaks. Macy Mullett won the 400-meter dash.

For Wellston, top finishes included second place in the 4x100 meter and 4x200 meter relays; and Lauren Hendershott’s second in the discus.

Girls Team Results

1. Jackson (87 points)

2. Vinton County (57)

3. Oak Hill (45)

4. Wellston (28)

Girls Individual Results

100-meter hurdles

1st, Peyton Miller (16.9); 2nd, Madison Adkins, (18.2)

300-meter hurdles

1st, Peyton Miller (51.5)

Long Jump

1st, Peyton Miller (14 feet, 9 inches); 2nd, Elizabeth Perry (14 feet, 7 inches); 3rd, Lexi Bouska (14 feet, 6.5 inches); 4th, Madison Adkins (13 feet, 5.5 inches); 5th, Jayla Sawyer (12 feet, 11 inches)

High Jump

1st, Peyton Miller (4 feet, 6 inches); 2nd, Eliabeth Perry (4 feet, 4 inches); 3rd, Zoey Keifer (4 feet, 0 inches)

Discus Throw

1st, Jessica Logsdon (94 feet, 10 inches); 2nd, Lauren Hendershott (81 feet, 5 inches); 3rd, Lily Guess (79 feet, 6 inches); 4th, Meranda Coleman (66 feet, 8 inches); 5th, Maycee Burnside (61 feet, 10 inches)

Shot Put

1st, Jessica Logsdon (27 feet, 10 inches); 2nd, Meranda Coleman (27 feet, 1 inch); 3rd, Lily Guess (25 feet, 7 inches); 4th, Hope Saunders (25 feet, 3.5 inches); 5th, Lauren Hendershot (23 feet, 10.5 inches)

100-meter dash

1st, Olivia Kennedy (12.6); 2nd, Madison Strawser (13.2); 3rd, Lexi Bouska (13.7); 4th, Annie McWilliams (14.1); 5th, Jayla Sawyer (14.2)

200-meter dash

1st, Emily Mapes (28.1); 2nd, Emma Stroth (29.2); 3rd, Jayla Sawyer (30.8); 4th, Annie McWilliams (31.5); 5th, Gabbie Harris (32.1)

400-meter dash

1st, Macy Mullett (1:06); 2nd, Emma Stroth (1:07); 3rd, Madison Strawser (1:08); 4th, Gabbie Harris (1:14); 5th, Skyi Rawlins (1:15)

800-meter run

1st, Olivia Kennedy (2:50); 2nd, Abrianna McManis (2:54); 3rd, Kierstyn Hammer (2:59); 4th, Alyssa McKinniss (3:05); 5th, Natasha Jones (3:07)

1600-meter run

1st, Mazie Wechter (6:02); 2nd, Macy Mullett (6:21); 3rd, Savannah Perry (6:56); 4th, Olivia Wells (7:15); 5th, Cheyann Evans (7:34)

3200-meter run

1st, Mazie Wechter (13:20); 2nd, Macy Mullett (13:34); 3rd, Emily Rutherford (16:11); 4th, Darcy Williams (17:00); 5th, Ava Lowes (17:27)

4x100 meter relay

1st, Jackson (54.1); 2nd, Wellston (58.1); 3rd, Vinton County (58.8)

4x200 meter relay

1st, Jackson (1:59); 2nd, Wellston (2:03); 3rd, Vinton County (2:04)

4x400 meter relay

1st, Jackson (4:53); 2nd, Vinton County (5:02)

4x800 meter relay

1st, Vinton County (12:19); 2nd, Oak Hill (13:18)

Boys Team Results

1. Jackson (134 points)

2. Oak Hill (39)

3. Wellston (31)

4. Vinton County (24)

Boys Individual Results

4x100 meter relay

1st, Oak Hill (49.7); 2nd, Vinton County (50.9); 3rd, Jackson (59.5)

4x200 meter relay

1st, Wellston (1:41); 2nd, Jackson (1:42); 3rd, Vinton County (1:48)

4x400 meter relay

1st, Jackson (3:45); 2nd, Vinton County (4:11)

4x800 meter relay

1st, Jackson (9:40); 2nd, Vinton County (10:01); 3rd, Wellston (10:19)

Discus Throw

1st, Blake Mercer (124 feet, 8 inches); 2nd, Aaron Mahoney (120 feet, 5 inches); 3rd, Jack Sulzer (114 feet, 3 inches); 4th, D.R. Stapleton (106 feet, 9 inches); 5th, Austin Campbell (101 feet, 9 inches)

Shot Put

1st, Blake Mercer (44 feet, 2.5 inches); 2nd, Austin Campbell (39 feet, 0 inches); 3rd, Aaron Mahoney (38 feet, 7 inches); 4th, D.R. Stapleton (38 feet, 5.5 inches); 5th, Jack Sulzer (36 feet, 10.5 inches)

Long Jump

1st, Chris Hughes (18 feet, 7 inches); 2nd, Michael Caldwell (18 feet, 5.5 inches); 3rd, Jake Perry (17 feet, 10.5 inches); 4th, Joey Richison (16 feet, 10 inches); 5th, Jared Icenhower (16 feet, 9 inches)

High Jump

1st, Macon Perrill (5 feet, 0 inches); 2nd, Luke Stewart (5 feet, 0 inches); 3rd, Ty Jones (4 feet, 10 inches)

110-meter hurdles

1st, Mitchell Johnson (16:50); 2nd, Chris Hughes (18.6); 3rd, Brice Parks (19.5)

300-meter hurdles

1st, Mitchell Johnson (45.4); 2nd, Chris Hughes (47.2); 3rd, Brice Parks (49.9)

100-meter dash

1st, Kaeden Fulton (10.8); 2nd, Jake Perry (11.3); 3rd, Michael Caldwell (12.0); 4th, Geno Deatherage (12.5); 5th, Jared Nickels (12.6)

200-meter dash

1st, Kaeden Fulton (23.3); 2nd, Jake Perry (24.0); 3rd, Michael Caldwell (24.7); 4th, Brice Parks (25.3); 5th, Braden Howard (26.5)

400-meter dash

1st, Kaeden Fulton (55.4); 2nd, Garrett Dailey (1:00); 3rd, Brennen Greene (1:02); 4th, Ethan Rasp (1:04); 5th, Elliott Staten (1:05)

800-meter run

1st, Austin Hitte (2:18); 2nd, Johnnie Mullett (2:20); 3rd, Wyatt Hemsley (2:24); 4th, Nate Woodard (2:32); 5th, Noah Collins (2:33)

1600-meter run

1st, Noah Collins (5:03); 2nd, Keelan Kilgour (5:17); 3rd, Johnnie Mullett (5:26); 4th, Wyatt Hemsley (5:34); 5th, Anthony Swaim (5:38)

3200-meter run

1st, Keelan Kilgour (11:24); 2nd, Jacob Phillips (11:55); 3rd, Johnnie Mullett (12:01)

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Load comments