Emma Stroth - Jackson

Emma Stroth of Jackson receives the baton during a relay race earlier this season. The 4x400 meter relay team of Stroth, Emily Mapes, Madison Strawser and Olivia Kennedy placed second overall at the Chillicothe Invite.

Note: This sports recap appears in the Wednesday, April 24 newspaper on Page B1.

CHILLICOTHE — The Jackson and Vinton County track teams held their own at a busy — and competitive — Chillicothe Invitational on Thursday, April 18.

A total of 13 schools competed on the girls side, with 11 boys teams in the running as well.

For Jackson, the Ironladies and Ironmen both placed sixth. For Vinton County, the Lady Vikings and Vikings both placed ninth.

Points were difficult to come by in the crowded meet, but each team had plenty of bright spots.

Vinton County’s Elijah Williams was perhaps the best finisher from either team on the day. He placed second in the long jump and fourth in both the 100-meter and 200-meter dash events.

Jackson’s Olivia Kennedy once again led her team with an assortment of points — second in the 400-meter dash and sixth in both the 100-meter and 200-meter dashes.

The Ironladies’ 4x400 meter relay team of Kennedy, Emma Stroth, Emily Mapes and Madison Strawser finished in 4 minutes and 18 seconds to place second.

Other point getters for the Ironladies were Mazie Wechter (fifth in the mile and two-mile); Strawser (8th in the 400-meter dash) and Kendra Thompson (8th in the shot put).

Blake Mercer led the Ironmen with a heap of throwing points — he earned second in the discus throw and third in the shot put.

Mitchell Johnson continued his excellent season with strong finishes in the hurdling events (3rd, 110-meters; 5th, 300-meters). Kaeden Fulton turned in a solid performance on the afternoon with a third in the 100-meter dash, third in the 400-meter dash and 7th in the 200-meter dash.

Other point-getters for the Ironmen included Keelan Kligour (5th, 3200-meter run); Aaron Mahoney (6th, discus throw); Noah Collins (7th, 1600-meter run) and Chris Hughes (8th, 110-meter hurdles). A pair of relay teams also placed seventh — the 4x400 meter relay team of Johnson, Hughes, Ty Jones and Brice Parks, and the 4x800 meter relay team of Collins, Wyatt Hemsley, Mitchell Ogdin and Nate Woodard.

For Vinton County after Williams’ success, Okey Fitzwater shined with a fifth place in the 110-meter hurdles and seventh in the 300-meter hurdles. Logan Baker earned points in the shot put (fifth) and discus throw (eighth). Nick Pittman took seventh in the discus throw, Caiden Collins finished seventh in the pole vault, and Jake Arthur placed eighth in the shot put. The 4x200 meter relay team of Esaison Herrold, Collins, Fitzwater and Williams) placed eighth overall.

For the Lady Vikings, the 4x800 meter relay team had the best overall finish with a third-place mark (Emily Reynolds, Olivia Mayers, Lexie Walker and Lilly Chevalier). Other point-getters included Jessica Logsdon (6th, discus throw), Reynolds (6th, 1600-meter run), Chevalier (6th, 800-meter run), Tristen Kirby (7th, 300-meter hurdles) and Natasha Jones (7th, 3200-meter run). Maylea Huff placed sixth in the shot put, seventh in the 100-meter hurdles and seventh in the pole vault.

Overall results are below:

Girls Team Results

1. Wester. Central (184)

2. Wheelersburg (100)

3. Chillicothe (66.5)

4. Unioto (62.5)

5. Logan (51.5)

6. Jackson (44)

7. Waverly (35.5)

8. Adena (31)

9. Vinton County (28)

10. Zane Trace (22)

11. Mifflin (21)

12. Paint Valley (12)

13. Africentric (2)

Vinton County Girls Individual Results

4x100 meter relay — 12th, 1:00 (Athena Mash, Zoey Keifer, Cassandra Mayers, Vada Ridgeway)

4x200 meter relay — 9th, 2:04 (Athena Mash, Zoey Keifer, Cassandra Mayers, Vada Ridgeway)

4x400 meter relay — 7th, 4:35 (Olivia Mayers, Tristen Kirby, Cassandra Mayers, Lilly Chevalier)

4x800 meter relay — 3rd, 10:53 (Emily Reynolds, Olivia Mayers, Lexie Walker, Lilly Chevalier)

Jessica Logsdon — 6th, discus throw (101 feet, 3 inches); 13th, shot put (28 feet, 6 inches)

Emily Reynolds — 6th, 1600-meter run (6:00)

Lilly Chevalier — 6th, 800-meter run (2:40)

Maylea Huff — 6th, shot put (31 feet, 6.75 inches); 7th, 100-meter hurdles (17.68); 7th, pole vault (6 feet, 0 inches)

Tristen Kirby — 7th, 300-meter hurdles (53.31); 10th, 100-meter hurdles (18.07); 10th, long jump (14 feet, 1.5 inches)

Natasha Jones — 7th, 3200-meter run (14:49)

Lexie Walker — 9th, 800-meter run (2:43)

Olivia Mayers — 9th, 1600-meter run (6:19)

Lily Guess — 10th, discus throw (85 feet, 8 inches)

Darcy Williams — 11th, 3200-meter run (15:38)

Cassandra Mayers — 16th, 100-meter dash (14.87)

Abrianna McManis — 16th, 400-meter dash (1:11)

Vada Ridgeway — 17th, 200-meter dash (31.84)

Athena Mash — 20th, 100-meter dash (15.54); 20th, long jump (12 feet, 5.5 inches)

Jackson Girls Individual Results

4x100 meter relay — 5th, 54.27 (Madison Adkins, Madison Strawser, Emma Stroth, Emily Mapes)

4x200 meter relay — 7th, 2:01 (Kaitlin Simpkins, Elizabeth Perry, Madison Adkins, Emily Mapes)

4x400 meter relay — 2nd, 4:18 (Emma Stroth, Emily Mapes, Madison Strawser, Olivia Kennedy)

Olivia Kennedy — 2nd, 400-meter dash (1:01); 6th, 100-meter dash (13.55); 6th, 200-meter dash (27.57)

Emma Stroth — 3rd, 800-meter run (2:34)

Mazie Wechter — 5th, 1600-meter run (5:56); 5th, 3200-meter run (12:48)

Madison Strawser — 8th, 400-meter dash (1:05); 9th, 100-meter dash (14.14)

Kendra Thompson — 8th, shot put (30 feet, 0 inches); 13th, discus throw (80 feet, 11 inches)

Emily Mapes — 11th, 200-meter dash (28.88)

Elizabeth Perry — 12th, long jump (13 feet, 9.5 inches)

Meranda Coleman — 12th, shot put (28 feet, 10 inches)

Kierstyn Hammer — 13th, 1600-meter run (6:41)

Madison Adkins — 15th, 100-meter hurdles (19.00); 17th, long jump (13 feet, 0 inches)

Kaitlin Simpkins — 23rd, 100-meter hurdles (24.29)

Maycee Burnside — 24th, discus throw (39 feet, 3 inches)

Boys Team Results

1. Chillicothe (121.5 points)

2. Logan (97)

3. Wheelersburg (80)

4. Unioto (68.5)

5. Africentric (65)

6. Jackson (52)

7. Mifflin (51)

8. Waverly (47)

9. Vinton County (35)

10. Adena (28)

11. Paint Valley (18)

Vinton County Boys Individual Results

4x100 meter relay — 11th, 49.70 (Caiden Collins, Esiason Herrold, Jared Nickels, Alex McManis)

4x200 meter relay — 8th, 1:38 (Esiason Herrold, Caiden Collins, Okey Fitzwater, Elijah Williams)

4x400 meter relay — 10th, 4:07 (Riley Barnes, Kobe Mullins, Jared Nickels, Chris Matteson)

4x800 meter relay — 9th, 9:59 (Riley Barnes, Chris Matteson, Anthony Swaim, Brayden McManis)

Elijah Williams — 2nd, long jump (20 feet, 4.5 inches); 4th, 100-meter dash (11.81); 4th, 200-meter dash (23.52)

Okey Fitzwater — 5th, 110-meter hurdles (17.27); 7th, 300-meter hurdles (44.07); 9th, high jump (5 feet, 4 inches)

Logan Baker — 5th, shot put (42 feet, 9 inches); 8th, discus throw (114 feet, 7 inches)

Nick Pittman — 7th, discus throw (116 feet, 1 inch)

Caiden Collins — 7th, pole vault (9 feet, 0 inches)

Jake Arthur — 8th, shot put (40 feet, 0.5 inches)

Kobe Mullins — 10th, 110-meter hurdles (18.84); 12th, 300-meter hurdles (47.15)

Anthony Swaim — 12th, 3200-meter run (12:17)

Chris Matteson — 13th, 1600-meter run (5:34)

Ty Davidson — 13th, 3200-meter run (12:59); 18th, 1600-meter run (6:04)

Esiason Herrold — 14th, 100-meter dash (12.55); 14th, long jump (16 feet, 8.75 inches)

Alex McManis — 18th, 200-meter dash (26.03)

Jared Nickels — 19th, 400-meter dash (1:03)

Riley Barnes — 19th, 800-meter run (2:27)

Eli Downs — 20th, 400-meter dash (1:03)

Jackson Boys Individual Results

4x100 meter relay — 10th, 47.99 (Ty Jones, Kaeden Fulton, Macon Perrill, Brice Parks)

4x200 meter relay — 10th, 1:43 (Garrett Dailey, Mitchell Johnson, Macon Perrill, Ty Jones)

4x400 meter relay — 7th, 3:50 (Mitchell Johnson, Ty Jones, Chris Hughes, Brice Parks)

4x800 meter relay — 7th, 9:39 (Noah Collins, Wyatt Hemsley, Mitchell Ogdin, Nate Woodard)

Blake Mercer — 2nd, discus throw (130 feet, 8 inches); 3rd, shot put (45 feet, 8.75 inches)

Mitchell Johnson — 3rd, 110-meter hurdles (16.79); 5th, 300-meter hurdles (43.66)

Kaeden Fulton — 3rd, 100-meter dash (11.76); 3rd, 400-meter dash (54.0); 7th, 200-meter dash (23.78)

Keelan Kilgour — 5th, 3200-meter run (11:03); 10th, 1600-meter run (5:18)

Aaron Mahoney — 6th, discus throw (116 feet, 1 inch); 15th, shot put (36 feet, 0.5 inches)

Noah Collins — 7th, 1600-meter run (5:04); 18th, 800-meter run (2:22)

Chris Hughes — 8th, 110-meter hurdles (18.29); 11th, 300-meter hurdles (46.15); 13th, long jump (16 feet, 9 inches)

Wyatt Hemsley — 13th, 800-meter run (2:20)

Macon Perrill — 15th, high jump (5 feet, 0 inches)

Brennen Greene — 17th, 400-meter dash (1:02)

Joey Richison — 17th, long jump (15 feet, 9.75 inches)

You must be logged in to react.
Click any reaction to login.
0
0
0
0
0

Load comments